Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
AKTUALNOŚCI - POWIAT STRONA GŁÓWNA COFNIJ WYSZUKAJ KONTAKT

  • Stop pożarom traw
  • PT KRUS w Górze informuje
  • „Dolnośląskie inteligentny rozwój”
  • Mistrzostwa w ZS im. gen. S. Kaliskiego
  • Powiatowy Urząd Pracy informuje
Aktualności - powiat

Aktualności - oświata

Aktualności - kultura

Aktualności - sportGdynia po raz trzeci

Uczniowie z górowskiego Zespołu Szkół już po raz trzeci brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w ramach projektu „Młodzi dla historii”. W tym roku prezentowali film „Listy z KL Sachsenhausen”, którego bohaterem jest nieżyjący już pan Jan Minta. Ich filmy z roku 2013 i 2015 również znalazły się w finałowej piętnastce.

Zdjęcie: Gdynia po raz trzeci


W Gdyni już po raz VIII odbył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, największy festiwal poświęcony polskiej historii najnowszej i Żołnierzom Wyklętym.
W ramach projektu „Młodzi dla historii”, będącym integralną częścią Festiwalu NNW odbyły się w tym roku aż trzy konkursy: filmowy, w którym 15 filmów walczyło o nagrodę „Anioła Wolności”, modowy – przedstawiono 14 stylizacji inspirowanych historią oraz teatralny – cztery spektakle teatralne napisane i zrealizowane przez młodzież.
Na konkurs filmowy wpłynęło ponad 60 filmów, z czego Komisja Selekcyjna kierując się kryteriami takimi jak: walory artystyczne filmu, oryginalność formalna lub tematyczna filmu, osobisty, autorski charakter wypowiedzi artystycznej, umiejętne połączenie formy filmowej z tematem historycznym oraz zachowaniem prawdy wybrała 15 produkcji finałowych. Jednym z nominowanych filmów był dokument stworzony przez członków Szkolnego Koła Filmowego „Oko kamery” z Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze. Agnieszka Borysewicz, Karolina Bartkowiak, Weronika Bartkowiak, Krzysztof Szymek, Jakub Łopata oraz Patryk Lesiecki stworzyli film „Listy z KL Sachsenhausen”, którego bohaterem był nieżyjący już pan Jan Minta. Uczniowie, przy pomocy nauczycielki języka niemieckiego Izabeli Pieprzyk, przetłumaczyli listy pisane przez pana Jana z obozu koncentracyjnego do rodziny w Poniecu. Na ich podstawie stworzyli reportaż, w którym o bohaterze opowiadał jego syn Piotr Minta.
W pracy nad filmem pomagali uczniom: Beata Minta (wnuczka bohatera filmu oraz opiekunka projektu), Teresa Witkowska (polonistka i opiekunka koła filmowego) i Andrzej Bakacz (student wydziału operatorskiego).
Do Gdyni na festiwal pojechało z Góry dwóch uczniów: Jakub Łopata i Patryk Lesiecki oraz opiekunka projektu Beata Minta. Młodzi filmowcy nie tylko uczestniczyli w pokazach filmów konkursowych, ale także brali udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Waldemara Czechowskiego reżysera, scenarzystę, autora zdjęć do filmów dokumentalnych. Uczestniczyli też w spektaklu teatralnym „Wyklęci” teatru „Nie teraz” oraz koncercie Katy Carr – Brytyjki polskiego pochodzenia, wielkiej miłośniczka polskiej historii. Udzielali wywiadów dla studia festiwalowego. Program transmitowany był w TVP 1 28 września.
Uczniowie z górowskiego Zespołu Szkół już po raz trzeci brali udział w festiwalu. Byli na nim już w roku 2013 i 2015. Wtedy też ich filmy znalazły się w finałowej piętnastce.

Więcej zdjęć w galerii

MAPA STRONY NEWSLETTER NAPISZ DO STAROSTWA KANAŁ RSS LOGOWANIE
Starostwo Powiatowe w Górze, 56-200 Góra, ul. Mickiewicza 1, Tel. 65/544 39 00, faks 65/543 35 11, e-mail:sekretariat@powiatgora.pl Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.