Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
AKTUALNOŚCI - POWIAT STRONA GŁÓWNA COFNIJ WYSZUKAJ KONTAKT

  • Kurs dla dyrektorów w PCDNiPP-P w Górze
  • Zaproszenie na spotkanie autorskie
  • Górowski PUP informuje o ofercie pracy
  • e-Składka – proste płatności do ZUS
Aktualności - powiat

Aktualności - oświata

Aktualności - kultura

Aktualności - sportWarsztaty z fizyki

4 lutego 2017 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze odbyły się kolejne warsztaty z fizyki. W zajęciach wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr2 zainteresowani rozszerzeniem swojej wiedzy z zakresu fizyki.

Zdjęcie: Warsztaty z fizyki


Ciekawość świata wciąż pcha nas do poznawania czegoś nowego. W ten sposób uczymy się życia, postrzegania otaczającego nas świata, występujących wokół zjawisk i ich przyczyn. Umiejętność posługiwania się wyobraźnią, tworzenie w myślach pewnych schematów i zdolność dostrzegania skutków określonych działań, jest niezbędnym elementem właściwego funkcjonowania w rodzinie, w pracy czy ogólnie w społeczeństwie oraz rozwoju techniki i postępu w każdej dziedzinie życia. Takie właśnie cechy pozwala nam w dużej mierze wykształcić w sobie nauka, jaką jest fizyka.
Zajęcia rozpoczęły się od powitania uczestników warsztatów przez dyrektora ZSO w Górze Panią Magdalenę Mielczarek, kora życzyła wszystkim, a szczególnie gimnazjalistom, wielu pozytywnych wrażeń.
Uczniowie od początku pracowali w grupach, których opiekunami byli Natalia Kida oraz Artur Sikorski uczniowie klasy IIa Liceum Ogólnokształcącego, realizujący profil matematyczno-fizyczny. Zadania podczas warsztatów dotyczyły takich działów fizyki jak: „Prąd elektryczny”, „Drgania i fale” oraz „Termodynamika”. Młodzież pracowała w grupach dwu i trzy-osobowych z zestawami SONDa, które składają się z matrycy do budowania obwodów, modułów zasilających prądu zmiennego oraz prądu stałego, żarówek o różnych mocach, rezystorów. W zestawach znajdują się również diody LED, diody prostownicze, zworki, wyłączniki itp. Uczniowie budowali proste i bardziej złożone obwody elektryczne, zgodnie z instrukcją. Sprawdzali przepływ prądu w połączeniu szeregowym i równoległym, dokonywali pomiaru napięcia i natężenia prądu. Sprawdzali prawo Ohma oraz I prawo Kirchhoffa. Uczestnicy zajęć mogli również zaprojektować i zmontować na matrycy własne układy elektryczne. Kolejne doświadczenie dotyczyło badania poziomu natężenia dźwięku. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia poziomu natężenia własnego głosu. Niektórzy potrafili uzyskać poziom natężenia ponad 100dB. Ostatnie doświadczenia z termodynamiki z suchym lodem wywołały u uczestników warsztatów ogromną radość i zaangażowanie. Zjawisko sublimacji suchego lodu oraz efekty wizualne pojawiające się po dodaniu suchego lodu do wody wzbudziły u uczestników ogromną chęć eksperymentowania. Podczas samodzielnego badania zjawisk fizycznych uczniowie zadawali pytania jednocześnie z zaangażowaniem wykonywali kolejne doświadczenia.
Tego typu zajęcia ułatwiają zrozumienie omawianych na lekcjach praw, rozwijają myślenie kreatywne, motywują do nauki. Pracy towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku. Warsztaty przygotowała Pani Dorota Giezek, nauczycielka fizyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze.
Mimo, że zajęcia odbywają się w soboty, to nie brakuje uczniów chcących brać w nich udział, dlatego organizatorzy planują przeprowadzenie kolejnych warsztatów.

Dorota Giezek
Więcej zdjęć w galerii
MAPA STRONY NEWSLETTER NAPISZ DO STAROSTWA KANAŁ RSS LOGOWANIE
Starostwo Powiatowe w Górze, 56-200 Góra, ul. Mickiewicza 1, Tel. 65/544 39 00, faks 65/543 35 11, e-mail:sekretariat@powiatgora.pl Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.