Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
AKTUALNOŚCI - POWIAT STRONA GŁÓWNA COFNIJ WYSZUKAJ KONTAKT

  • Rozpocznij działalność gospodarczą z funduszami unijnymi
  • Bezpłatna Infolinia Konsumencka
  • Studia Podyplomowe – kierunki pedagogiczne w PCDNiPPP w Górze
  • Wpisani w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości
  • Historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi
Aktualności - powiat

Aktualności - oświata

Aktualności - kultura

Aktualności - sportW kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück

15 marca w VI Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu odbył się wojewódzki półfinał III ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”

Zdjęcie: W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück


W konkursie wzięło udział 20 recytatorów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród nich były dwie uczennice z Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze: Jagoda Szuster i Lilianna Miszczyńska. Ich opiekunką merytoryczną była pani Teresa Witkowska.Z
Każdy z uczestników prezentował jeden wybrany utwór poetycki z twórczości obozowych poetek oraz fragment prozy z wydanych wspomnień i biografii byłych więźniarek obozu Ravensbrueck, m.in. Wandy Półtawskiej, Wandy Kiedrzyńskiej, Karoliny Lanckorońskiej, Urszuli Wińskiej czy Grażyny Chrostowskiej.
Uczennice z górowskiego technikum zaprezentowały następujące utwory:
Jagoda Szuster:
Felicja Wanke – Lutobarska „List z Oświęcimia do Matki” (poezja)
Anja Lundham „Wrota piekieł. Ravensbrück” (proza)
Lilianna Miszczyńska:
Elżbieta Popławska „Czy to film?” (poezja)
Wanda Półtawska „ I boję się snów” (proza)
Punktem wyjścia do zainicjowania konkursu była uchwała Senatu z 2011 r. w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrueck.
Podczas II wojny światowej do obozu Ravensbrueck w Niemczech trafiło ponad 132 tys. kobiet 27 narodowości. Zginęło ok. 92 tys. z nich. Największą grupę etniczną, około 40-tysięczną, stanowiły Polki i to niemal wyłącznie na nich hitlerowcy wykonywali pseudomedyczne eksperymenty.
Organizowany od trzech lat konkurs jest sposobem na oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody od Instytutu Pamięci Narodowej, głównego organizatora konkursu.
Więcej zdjęć w galerii


MAPA STRONY NEWSLETTER NAPISZ DO STAROSTWA KANAŁ RSS LOGOWANIE
Starostwo Powiatowe w Górze, 56-200 Góra, ul. Mickiewicza 1, Tel. 65/544 39 00, faks 65/543 35 11, e-mail:sekretariat@powiatgora.pl Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.