Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
AKTUALNOŚCI - POWIAT STRONA GŁÓWNA COFNIJ WYSZUKAJ KONTAKT

  • Środki PFRON na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych poszukujących pracy
  • PT KRUS w Górze informuje
  • Weekend pod parą czyli Otwarcie Sezonu Krośnickiej Kolei Wąskotorowej
  • Egzamin gimnazjalny
  • Górowski PUP informuje o ofercie pracy
Aktualności - powiat

Aktualności - oświata

Aktualności - kultura

Aktualności - sportStop pożarom traw!

Rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna Państwowej Straży Pożarnej pn. „Stop pożarom traw”.

Zdjęcie: Stop pożarom traw!


W Polsce w 2016 r. odnotowano 126 228 pożarów, wśród których były 36 442 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 29% wszystkich pożarów w Polsce.

Straż Pożarna ostrzega przed wiosennym wypalaniem traw. Powinniśmy pamiętać, że wypalanie zagraża pożarem – z wypalanych rowów i ściernisk bywa niebezpiecznie blisko do zabudowań i lasów, a unoszący się nad polami dym zawierający dwutlenek węgla i wiele toksycznych substancji szkodliwych, staje się zabójczy nie tylko dla zwierząt, ale i dla człowieka.
Musimy zdawać sobie sprawę, że wypalanie jest przyczyną śmierci zwierząt żerujących na polach i łąkach oraz zamieszkujących je często ptaków. W ogniu i dymie giną ptaki (np. kuropatwy, bażanty, skowronki), ssaki (np. zające, lisy, jeże, kuny, borsuki, małe gryzonie) płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), owady (np. mrówki, pszczoły, biedronki) i wiele ważnych dla funkcjonowania ekosystemu żyjątek (np. dżdżownic). W efekcie potem nie ma kto zapylać kwiatów, niszczyć szkodników czy zadbać o jakość gleby.
Warto też zauważyć, że unoszący się nad drogami dym stanowi zagrożenie dla ruchu samochodowego, gdyż znacznie pogarsza widoczność na jezdni.

Pamiętajmy zatem, że wiosenne wypalanie traw jest niebezpieczne, szkodliwe dla środowiska i… jest karalne!
Państwowa Straż Pożarna w ramach kampanii zaprasza na stronę Stop pożarom traw!

Plik do pobrania: 1-ulotka-polska.pdfMAPA STRONY NEWSLETTER NAPISZ DO STAROSTWA KANAŁ RSS LOGOWANIE
Starostwo Powiatowe w Górze, 56-200 Góra, ul. Mickiewicza 1, Tel. 65/544 39 00, faks 65/543 35 11, e-mail:sekretariat@powiatgora.pl Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.