Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
AKTUALNOŚCI - POWIAT STRONA GŁÓWNA COFNIJ WYSZUKAJ KONTAKT

  • Koncert Walentynkowy w ZSO
  • Europejskie Dni Pracodawców 2017
  • Promocja Krajowego Funduszu Szkoleniowego
  • „Armia Krajowa siłą zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego”
  • Awansowały do kolejnego etapu
Aktualności - powiat

Aktualności - oświata

Aktualności - kultura

Aktualności - sportMelpomena w DPS

Aktorzy Grażyna Hojdus i Marian „Dudek” Bodziony z krakowskiej Agencji Artystycznej „Art.- Metanoia” przybliżyli sztukę teatralną mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. 27 czerwca 2017 r. wystąpili ze spektaklem „Uśmiech prawdziwy”. 6 lipca zagrali w spektaklu „W Bacówce”

Zdjęcie: Melpomena w DPS


       Aktorzy odwiedzający podopiecznych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu na co dzień pracują w teatrze. W czasie wakacji podróżują po kraju, odwiedzając domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, schroniska dla nieletnich i wiele innych instytucji o podobnej działalności.
       27 czerwca 2017 r. zaprezentowali spektakl kabaretowo-satyryczny pt. „Uśmiech prawdziwy”. Prezentacja utworu Bogusława Schaeffer’a pt. ”Próby” wraz z wyjaśnieniem definicji uśmiechu prawdziwego zawartego w tytule rozpoczęły przedstawienie.
- ”Uśmiech prawdziwy powstaje przez jednoczesne pobudzenie wielkiego mięśnia jarzmowego, zwanego mięśniem radości oraz mięśni okrężnych powiek, które nazywają się mięśniami życzliwości”.
Ten prawdziwy uśmiech gościł na twarzach widzów. Wywołały go m.in. wykorzystane przez aktorów fragmenty znanych i lubianych utworów Hrabiego Aleksandra Fredry – „ Zemsta”, „Pierwsza lepsza”, „Damy i huzary” oraz „Mąż i żona”. Na koniec wykonano wspólnie utwór Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”.
       6 lipca 2017 r. kolejny występ krakowskich artystów tradycyjnie wypełnił świetlicę DPS mieszkańcami i pracownikami. Spektakl „W Bacówce” to wesoła opowieść o codziennym życiu górali, w której Jędrek i Maryna poszukują odpowiedniej kandydatki na żonę dla swojego syna.
Kabaretowo-satyryczna konwencja spektaklu, znane z Podhala piosenki „Zasiali górale” czy „W murowanej piwnicy” zachęciły widownię do wspólnych śpiewów i tańców. Aktorzy zwiększając interakcję z widzami mieli przygotowane dla nich zadania mające na celu sprawdzenie czy nadają się do roli męża lub żony.
       Spektakle wywoływały u widzów żywe reakcje i moc śmiechu prawdziwego. Gromkie brawa na ich zakończenie świadczyły o dużym zainteresowaniu i świetnej zabawie.
- Spotkania ze sztuką teatralną w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu są realizowane od wielu lat. Nasi podopieczni rozwijają dzięki temu swoją wyobraźnię, budują pozytywne emocje, potrafią inaczej spojrzeć na otaczający ich świat i ludzi, co w przypadku osób niepełnosprawnych nie jest łatwe. Ważne jest też, że świetnie się bawią i integrują. – powiedział Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Więcej zdjęć w galerii

MAPA STRONY NEWSLETTER NAPISZ DO STAROSTWA KANAŁ RSS LOGOWANIE
Starostwo Powiatowe w Górze, 56-200 Góra, ul. Mickiewicza 1, Tel. 65/544 39 00, faks 65/543 35 11, e-mail:sekretariat@powiatgora.pl Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.