Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
AKTUALNOŚCI - POWIAT STRONA GŁÓWNA COFNIJ WYSZUKAJ KONTAKT

  • Program wyrównywania różnic miedzy regionami III w 2018 r.
  • PT KRUS w Górze informuje
  • Rozpocznij działalność gospodarczą z funduszami unijnymi
  • Historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi
  • II. Mickiewiczowski Turniej Szachowy
Aktualności - powiat

Aktualności - oświata

Aktualności - kultura

Aktualności - sport20-lecie Związku Sybiraków Oddział w Górze

W środę (14 stycznia 2009r.) odbyło się uroczyste spotkanie z okazji obchodów 20-lecia Związku Sybiraków Oddział w Górze

Zdjęcie: 20-lecie Związku Sybiraków Oddział w Górze Zdjęcie: 20-lecie Związku Sybiraków Oddział w Górze Zdjęcie: 20-lecie Związku Sybiraków Oddział w Górze


14 stycznia tego roku w Restauracji "Magnolia" odbyło się uroczyste spotkanie związane z obchodami 20-lecia Związku Sybiraków Oddział w Górze. Prezes Związku Pan Eugeniusz
Chowański powitał wszystkich przybyłych. Wśród zaproszonych gości byli: Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Stanisławski, Starosta Górowski Beata Pona, Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, Wójt Gminy Niechlów Jan Głuszko i ks. Leszek Bojarski. Wszyscy złożyli jubilatom okolicznościowe życzenia, podzielili się opłatkiem. Starosta Beata Pona życzyła Sybirakom długich lat życia w zdrowiu i pomyślności oraz wiary w ludzi.
„Gratuluję Wam wytrwałości, tego że nie daliście się zniszczyć losowi i złym ludziom. Jesteście dla naszego pokolenia przykładem! Życzę Wam i sobie, aby Wasze dzieci, w ogóle młodsze pokolenia były tak wspaniałe i „twarde” jak Wy! – powiedziała Pani Beata Pona.
Uroczystość przebiegła w milej i sympatycznej atmosferze. Sybiracy uważają, że nie można ciągle oglądać się za siebie. Trzeba żyć tym, co jest teraz.
Ludzie Ci tak bardzo doświadczeni przez los są żywym świadectwem zbrodniczego okrucieństwa systemu komunistycznego, ale i siły przetrwania. Na zesłaniu zrozumieli co to znaczy kochać Ojczyznę i tęsknić za nią. Dzięki nim młode pokolenie może czerpać z żywej tradycji polskiego patriotyzmu.
*********************************************************
Odział Związku Sybiraków w Górze Śląskiej obejmuje trzy obszary: Powiat Górowski, Powiat Wschowski i Powiat Rawicki. Jednostka skupia 307 członków zgrupowanych w pięciu kołach do którego należy: Koło w Górze Śląskiej, Koło w Czerninie, Koło w Rawiczu, w Wąsoszu i we Wschowie. Koła te łączą się tworząc Odział Związku Sybiraków w Górze Śląskiej. W skład zarządu oddziału wchodzą: Pan Eugeniusz Chowański – Prezes, Pani Łucja Gołębiowska – sekretarz i Władysława Twaróg sekretarz do spraw kombatantów. Ten zaś podlega pod Dolnośląską Radę Wojewódzką, której przewodniczącym jest Pan Jan Fenc. Rada zajmuje się reprezentowaniem Związku Sybiraków wobec lokalnych władz wojewódzkich, koordynowaniem prac Oddziałów wchodzących w skład rady i czuwaniem nad stosowaniem Statusu Związku Sybiraków przez Oddziały i Koła. Dolnośląska Rada Wojewódzka odpowiada przed Zarządem Głównym na którego czele stoi Prezes Związku Pan Tadeusz Chwiedź. Siedziba Zarządu mieści się w Warszawie.
Dnia 19.10.1999 Zarząd Główny Związku Sybiraków podzielił Oddział Wojewódzki w Lesznie z Siedzibą w Górze Śląskiej na Oddział Góra Śląska i Oddział Leszno. Było to spowodowane podziałem kraju na 16 województw. W ten sposób uporządkowano jednostki. Po utworzeniu Oddziału Góra Śląska z inicjatywy Prezesa Oddziału powstała Fundacja Sztandaru. Sztandar ten ufundowany został przez członków związku, wójtów i burmistrzów Ziemi Górowskiej, Rawickiej i Wschowskiej, a poświęcił go ks. bp Jan Tyrawa w 60-tą rocznicę pierwszych deportacji ludności. W 2005 roku członkowie oddziału zakupili nowy sztandar z napisem „Związek Sybiraków Oddział Góra Śląsk”, poświęcił go ks. bp. Janiak. Stanowi on symbol jedności Sybiraków i ich obecności w społeczeństwie, towarzyszy wszystkim większych uroczystościom kościelnym, państwowym i związkowym. Siedziba związku mieści się na ulicy Armii Krajowej 8 w Górze. Raz w miesiącu odbywa się tu posiedzenie na którym obecni są Prezesi wszystkich kół należących do Oddziału Góra. Więź Sybiraków podtrzymywana jest przez wspólne spotkania opłatkowe, msze święte i pielgrzymki w maju do Częstochowy, w czerwcu do Lichenia z udziałem młodzieży szkolnej i wnuków Sybiraków.

MAPA STRONY NEWSLETTER NAPISZ DO STAROSTWA KANAŁ RSS LOGOWANIE
Starostwo Powiatowe w Górze, 56-200 Góra, ul. Mickiewicza 1, Tel. 65/544 39 00, faks 65/543 35 11, e-mail:sekretariat@powiatgora.pl Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.