Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, co stanowiło eskalację od 2014 roku wojny. Cały świat wstrzymał oddech pozostając w niepewności co do własnego bezpieczeństwa. Obywatele Ukrainy zmuszeni byli do opuszczenia domów rodzinnych w obawie o własne życie i życie członków swoich rodzin. Najbliższym krajem do tymczasowego osiedlenia się pozostawała Polska, do której sukcesywnie napływali uchodźcy.

 

Również do naszego powiatu docierali oni, chcąc choć na chwilę zaznać spokoju. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Wąsoszu zorganizowano 50 miejsc noclegowych wraz z wyżywieniem oraz zapewnienie opieki socjalno-bytowej dla osób przybyłych z terytorium Ukrainy.

Na II piętrze internatu przeznaczonym dla ludności napływającej z Ukrainy oprócz pokoi sypialnych znajduje się łazienka wyposażona w kabiny prysznicowe, toalety, umywalki oraz pralki automatyczne oraz suszarkę elektryczną. Do dyspozycji pozostaje też jadalnia, w której obcokrajowcy spożywają posiłki oraz kuchnia w internacie wyposażona w niezbędne urządzenia AGD i naczynia do samodzielnego przygotowania posiłków.

Od dnia 9 marca sukcesywnie przyjmowano do placówki osoby zgłoszone przez urząd recepcyjny we Wrocławiu. W okresie od 9 marca 2022 do 20 września 2022 łącznie w Ośrodku zakwaterowane były 62 osoby. Ich pobyt trwał różne okresy czasu, w zależności od indywidualnych możliwości migracyjnych. Sześć osób wyjechało do Niemiec, tylko trzy powróciły do Ukrainy. Pozostałe osoby znalazły alternatywne miejsca zamieszkania poza internatem Ośrodka. Obecnie pozostaje 16 osób zakwaterowanych w SOSW (7 dorosłych oraz 9 dzieci), które  reprezentują grupę niepełnosprawnych, po 60 roku życia, rodziny wielodzietne. Status tych osób utrudnia znalezienie zatrudnienia w Polsce. Brak źródła dochodu powoduje problemy z wynajęcia lokali mieszkalnych wśród właścicieli mieszkań. Dokonując analizy zatrudnienia uchodźców w okresie pobytu w Polsce tylko dwie osoby zarejestrowane są w Powiatowym Urzędzie Pracy w Górze. Podjęły staż finansowany ze środków PUP w Górze i realizują go w SOSW w Wąsoszu na stanowiskach: pomoc kuchenna oraz woźna.

Wszystkie osoby z Ukrainy, które przybyły do SOSW w Wąsoszu, zostały objęte pomocą w formie przekazania im artykułów pierwszej potrzeby, wyżywienia oraz odzieży. Dzieci na powitanie otrzymały maskotki oraz owoce i słodycze. Ponadto udzielono im wsparcia psychologicznego. Zapewniono także opiekę medyczną adekwatną do zgłaszanych potrzeb – podjęto działania we współpracy z Dyrektorem Nowego Szpitala we Wschowie, panem Patrykiem Maćkowiakiem w zakresie organizacji transportu medycznego do szpitala dla osoby przewlekle chorej, wymagającej przeprowadzenia dializ oraz transfuzji krwi. Na bieżąco wszelkie zgłaszane dolegliwości wśród osób z Ukrainy konsultowane są z pielęgniarką zatrudnioną w Ośrodku, a w weekendy po zgłoszeniu do Zespołu Ratownictwa Medycznego w Górze. Chore osoby z Ukrainy uzyskały wsparcie od następujących lekarzy - specjalistów: chirurga, urologa, neurologa, okulisty, laryngologa, kardiologa, lekarza rodzinnego, pediatry, rehabilitanta, ortodonty. Wszystkie udzielone porady były nieodpłatne. Ponadto w sytuacjach kryzysowych uchodźcy z UA korzystali z opieki szpitalnej (w Szpitalu Powiatowym w Rawiczu, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie, Nowym Szpitalu we Wschowie, Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu).

Tymczasowym mieszkańcom Ośrodka zostały nadane numery PESEL, co umożliwia im rejestrację w Powiatowym Urzędzie Pracy w Górze. Ponadto w Ośrodku Pomocy Społecznej osoby uprawnione złożyły wnioski o przyznanie jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł na osobę. Po spełnieniu wskazanych warunków (posiadanie konta bankowego, numeru PESEL oraz polskiego numeru telefonu) matki, pod opieką których pozostają dzieci w Polsce, mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+. We wszelkich formalnościach związanych ze sprawami urzędowymi pomagali pracownicy SOSW w Wąsoszu.

Od 17 marca 2022 r. dzieci pochodzące z Ukrainy rozpoczęły edukację szkolną i przedszkolną – do Samorządowego Przedszkola w Wąsoszu zapisanych zostało 5 dzieci, do Publicznej Szkoły Podstawowej w Wąsoszu – 7 dzieci, do Liceum Ogólnokształcącego w Górze – 2 osoby. Od września 2022 r. nauka szkolna dla pozostających 9 dzieci w Ośrodku odbywa się w formie zdalnej zgodnie z ukraińskim systemem oświaty.

Od początku pobytu uchodźców na ich rzecz pozyskano wiele darowizn rzeczowych (m.in. artykuły spożywcze, przemysłowe, higieniczne, środki czystości, pościel, koce, materace, pralka elektryczna, suszarka bębnowa).  Darczyńcami były osoby prywatne, instytucje, organizacje pozarządowe. Nie sposób jest wszystkich wymienić, ale każdemu należą się słowa uznania i podziękowania. Ta okazana hojność, słowo wsparcia i przychylność była motorem do jeszcze większego zaangażowania w pomoc uchodźcom przebywającym w Wąsoszu. Ponadto w marcu 2022 przekazano na wyposażenie pokoi w internacie dodatkowo 20 łóżek polowych, 20 koców i 20 jednorazowych prześcieradeł z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sierpniu 2022 pozyskano na rzecz uchodźców UA produkty lecznicze i produkty bakteriobójcze podarowane Dolnośląskiemu Wojewódzkiemu Ośrodkowi Medycyny Pracy we Wrocławiu przez innego darczyńcę. Nieodpłatnie przekazano ww. produkty na kwotę 7.149,32 PLN. Każda pomoc to niezwykle cenne dary, za które jesteśmy wdzięczni. Jednocześnie wszelka pomoc rzeczowa wpłynęła na obniżenie kosztów pobytu uchodźców w Ośrodku, które pokrywane są z Funduszu Pomocy dla Ukrainy, ustanowionego w celu zapobiegania kryzysowi humanitarnemu spowodowanemu inwazją Rosji na Ukrainę.

Obok wsparcia materialnego, którego na każdym kroku doświadczali obywatele Ukrainy, niezbędne było też wsparcie społeczne i emocjonalne. Wojenna trauma i brak poczucia bezpieczeństwa były determinantem kolejnych przedsięwzięć, w których realizację zaangażowaliśmy się jako placówka. Dzięki współpracy z Zespołem Placówek Kultury w Wąsoszu ukraińskie dzieci uczestniczyły w  bezpłatnym pokazie filmów animowanych w języku ukraińskim oraz mogły obejrzeć przedstawienie „Pszczoły” w ramach obchodów Dnia Dziecka. 3 maja 2022 podczas „Majówka z disco”, zorganizowanej przez ZPK w Wąsoszu przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wąsoszu, wszyscy obywatele Ukrainy zaangażowali się w przygotowanie tradycyjnych potraw ukraińskich (pielmieni i warny), które zostały rozdysponowane wśród uczestników majówki. Uzyskane w ten sposób środki finansowe zostały przeznaczone na pokrycie bieżących potrzeb związanych z pobytem gości w internacie Ośrodka.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli SOSW obywatele Ukrainy włączyli się także w organizację Dnia Europejskiego w placówce. Tematyka uroczystości związana była nie tylko z Unią Europejską, ale także z Ukrainą - krajem kandydującym do wstąpienia w jej szeregi. Ukraińskie dzieci i młodzież przygotowały prace plastyczne nawiązujące do UE, Polski, Ukrainy, a następnie zaprezentowano pokaz multimedialny poświęcony zabytkom i osobliwościom Kijowa oraz innych miast, z których pochodzą obywatele Ukrainy. Można było też usłyszeć ukraińskie piosenki w wykonaniu młodzieży. Nie lada gratka spotkała wszystkie dzieci w ostatnim dniu wakacji. Szczeciński oddział Fundacji ESPA zainicjował Dobroczynny Festiwal Radości, w którym udział wzięły dzieci i młodzież z Ukrainy oraz wychowankowie Ośrodka. Głównym celem, obok integracji, było wsparcia psychiki najmłodszych ofiar wojny. W programie imprezy znalazły się zabawy i animacje, atrakcje takie jak: dmuchany zamek, strzelanie z łuku, duże bańki mydlane. Wszystkie dzieci otrzymały pomoc humanitarną w postaci zabawek, słodyczy, książeczek w języku ukraińskim. Ponadto z okazji Świąt Wielkanocnych Fundacja ESPA w Legnicy przekazała słodkie upominki dla najmłodszych obywateli Ukrainy.

To tylko kilka z najważniejszych inicjatyw, które realizowane były od marca w ramach wsparcia uchodźców. Jako gospodarze placówki w dalszym ciągu dbamy o dobrostan fizyczny i psychiczny gości z Ukrainy. Wszelka niezbędna pomoc udzielana jest na bieżąco według potrzeb. Obywatele Ukrainy wyrażają olbrzymią wdzięczność za wszelkie przejawy dobra skierowane w ich stronę. W tak trudnym momencie ich życia nawiązują się nowe znajomości, które kontynuowane są nawet po opuszczeniu internatu SOSW w Wąsoszu.

Półroczny okres pobytu uchodźców w Wąsoszu to czas nowych doświadczeń i wyzwań. Pomoc obywatelom Ukrainy to świadectwo człowieczeństwa, empatii i altruizmu. To dowód na to, że społeczeństwo potrafi wspólnie zjednoczyć siły dla dobra drugiego człowieka. Słowa świętego Jana Pawła II doskonale definiują postawę ludzi zaangażowanych w pomoc: „Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”.

Opracowanie: Justyna Dąbrowska – dyrektor SOSW w Wąsoszu

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz