Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Do dzisiaj do dolnośląskich oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 70 tys. wniosków w ramach „tarczy antykryzysowej”. Najwięcej z nich, bo ponad 50 tys. dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek. W całej Polsce zostało złożonych 904 099 wniosków w tym w formie elektronicznej 686 919, a w wersji papierowej 217 180. Te wnioski, które są składane przez PUE ZUS są rozpatrywane przez Zakład najszybciej.

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska wysłali do ZUS 68 603 wnioski. W tym 13 774 wniosków wpłynęło od firm podlegających pod legnicki oddział ZUS, od firm, które rozliczają się na trenie wałbrzyskiego oddziału 18 372 a z wrocławskiego oddziału aż 36 457 wniosków. Większość jest składanych przez indywidualne konta przedsiębiorców na PUE ZUS (53 997) tylko 14 606 zostało złożonych w wersji papierowej.

- W ramach „tarczy antykryzysowej” dolnośląscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pomogą im przetrwać trudny okres związany z epidemią koronawirusa. Wśród propozycji, z których mogą skorzystać  jest zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące i takich wniosków mamy najwięcej – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Pozostałe wnioski dotyczą odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej oraz wypłaty świadczenia postojowego dla samozatrudnionych a także pracowników na umowach cywilnoprawnych.

- Wśród naszych przedsiębiorców największym zainteresowaniem cieszy się możliwość zwolnienia z opłacania składek. O taką formę pomocy stara się 50 685 dolnośląskich firm – dodaje rzeczniczka.

Ze zwolnienia skorzystać mogą firmy, które do ubezpieczeń społecznych zgłosiły nie więcej niż 9 pracowników oraz samozatrudnieni, których przychód nie przekroczył  15 681 zł (300% przeciętnego wynagrodzenia). Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.

O świadczenie postojowe stara się niemal 15 987 dolnoślązaków, z czego 1496 to samozatrudnieni a 14 491 to osoby na umowach cywilnoprawnych.  Zgodnie z przepisami, kwota takiego świadczenia to 2080 zł i jest ona nieoskładkowana i nieopodatkowana.

- Trzeba pamiętać, że aby ją otrzymać podpisać umowę lub założyć firmę należało 1 lutego 2020 r. – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może przekraczać 15 681 zł, poza tym w przypadku samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść, o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,   otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Z ulgi w formie odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej planuje skorzystać przeszło 1935 przedsiębiorców. Ulga dotyczy wszystkich płatników składek oraz wszystkich składek -  zarówno za przedsiębiorcę, jak  i jego pracowników. Nie ma znaczenia wielkość firmy oraz data jej założenia. Ze wsparcia mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Są one dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.  Wnioski najlepiej złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, można to także zrobić za pośrednictwem poczty lub osobiście w placówce ZUS wrzucając do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”. Najszybciej rozpatrywane są wnioski składane przez PUE ZUS.

Jeżeli ktoś nie posiada swojego konta na PUE może je założyć korzystając z profilu zaufanego. Profil zaufany każdy może założyć poprzez swój bank bez konieczności wychodzenia z domu. Wiele banków ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego - ich lista znajduje się na stronie profilu zaufanego https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp

KROK 1. JAK ZAŁOZYĆ W DOMU PROFIL ZAUFANY?

Jeśli ktoś nie posiada profilu zaufanego na EPUAP wystarczy zalogować się na swoje bankowe konto i w usługach lub ofercie banku wybrać zakładkę „profil zaufany” lub „e-Urząd” albo ePUAP. Dalej system rejestracji „poprowadzi nas za rękę”. Gdy mamy swój profil zaufany możemy załatwiać wiele spraw urzędowych a także „podpisywać” pisma i wnioski do ZUS.   

KROK 2. JAK ZAŁOZYĆ W DOMU KONTO NA PUE ZUS PRZEZ PROFIL ZAUFANY?

Wystarczy na stronie głównej www.zus.pl kliknąć „zarejestruj się” (niebieskie tło), wybrać zakładkę „dla Ciebie” a następnie pierwszy przycisk „profil zaufany” - dalej system poprowadzi nas za rękę.

KROK 3. JAK PODPISYWAĆ PISMA DO ZUS PRZEZ PROFIL ZAUFANY? Po założeniu konta na PUE ZUS należy się na nie zalogować i „powiązać” konto na PUE z kontem ePUAP ta opcja jest dostępna w zakładce konfiguracja profilu/dane płatnika. Dzięki temu będziemy mogli „podpisywać” pisma i wnioski do ZUS. 

 

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

                        

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz