Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Atrakcyjny szlak turystyczny prowadzący z Góry do zbiornika retencyjnego w Ryczeniu

 

Ścieżka zaprojektowana z myślą o miłośnikach przyrody. Podążając nią można przyjemnie spędzić czas na łonie natury, poznając jej piękno i prawa, jakimi się kieruje.

Początek ścieżki znajduje się na południowym krańcu miejscowości Góra, gdzie ul. Leśna przechodzi w gruntową drogę leśną, a koniec nad Zalewem w miejscowości Ryczeń. Długość trasy to 7,8 km. Na trasie znajduje się 19 przystanków dydaktycznych oraz 3 miejsca postoju. Kierunek trasy wyznaczają strzałki kierunkowe. Nazwa pochodzi od cieku wodnego biegnącego wzdłuż niemal całej długości trasy. Na odcinku ponad siedmiu km można zobaczyć różne typy drzewostanów oraz charakterystyczną dla nich roślinność i świat zwierzęcy - niekiedy unikalny na naszym terenie. Ścieżka jest także atrakcją dla spacerowiczów oraz rowerzystów, a w ostatnich latach dla sportowców uprawiających nordic walking. Ścieżka jest łatwa do pokonania przez każdego.


Serdecznie zapraszamy

Malowniczy szlak turystyczny wiodący przez 5 mostów znajdujących się na terenie powiatu liczący około 28 km. Prowadzi przez Zawieścice, Wierzowice Małe, Sądowel, Lechitów, Wierzowice Wielkie i kłodę Górowską


Na trasie znajduje się 5 mostów, od których właśnie nazwa tego szlaku. Szlak wiedzie nas przez:

Zawieścice
 – malownicza miejscowość usytuowana w gminie Góra. W drodze z Zawieścic mijamy pole na którym rośnie wierzba energetyczna. Zobaczyć tu można także pozostałości po wiatraku z drugiej połowy XIX w. W pobliskim Grabownie znajduje się prywatne muzeum.

Wierzowice Małe – spokojna wieś położona w powiecie górowskim, w Dolinie Baryczy pośród lasów nadleśnictwa Góra.

Sądowel
 – miejscowość wchodząca w skład gminy Wąsosz. W 1281 roku miał tutaj miejsce zjazd Piastów śląskich, na którym gospodarz, Henryk IV Probus łamiąc wszelkie zasady gościnności uwięził zaproszonych Henryka III, Przemysła II i Henryka V, chcąc uzyskać od nich ustępstwa polityczne. W Sądowelu można zwiedzić i zobaczyć ewangelicki kościół p.w. Matki Bożej Królowej Świata z drugiej połowy XIX w., w którym zachowało się epitafium z XVIII w., kaplice grobowe na skraju lasu, pochodzące z XIX w. oraz odnowioną plebanię z drugiej połowy XIX w. Warto zobaczyć też pomnik poległych upamiętniający żołnierzy I wojny światowej.

Lechitów 
– mała wioska położona w gminie Wąsosz. Znajduje się tam ogromny platan klonolistny o obwodzie 720 cm, który został oznaczony jako pomnik przyrody i wiele innych okazów przyrody. Jest tam także miejsce po pałacu i pozostałości zabudowy mieszkalno-gospodarczej dawnego majątku.

Wierzowice Wielkie
 – XIV-wieczna miejscowość na której obrzeżach znajduje się cmentarz ewangelicki otoczony ceglanym murem. Na owym cmentarzu możemy zobaczyć zachowane w dobrym stanie nagrobki, niestety są również zrujnowane mogiły. Zobaczymy tu również pamiątkowy kamień przy drodze do Wierzowic Małych oraz zabudowę gospodarczą dawnego majątku. Miejscowość obfituje w bogactwa natury. Również wędkarze mogą liczyć na udane połowy w rzece Barycz. Niedaleko wsi znajduje się Jaz – zamknięcie zasuwowe na rzece Barycz.

Kłoda Górowska – wieś w gminie Góra. W miejscowości tej zobaczyć można dobrze zachowany XVII-wieczny pałac otoczony fosą, fragment mostu nad fosą z zachowanymi dwoma herbami, kaplicę grobową z 1892r., oraz tablice nagrobne rodziny von Gossler. Znajduje się tam także piękny park, zabudowania gospodarcze oraz budynek zarządu majątku.



Plik do pobrania: szlak_5_mostow_-_mapka.pdf

Interesujący szlak liczący ok 26 km biegnący z Góry przez Ryczeń, Osetno, Starą Górę do Góry


Szlak ten rozpoczyna i kończy się w Górze. Biegnie przez:

Ryczeń- wieś w gminie Góra, położona nad rzeką Barycz. Atrakcją tej miejscowości jest zbiornik retencyjny „Ryczeń”, pobliskie lasy obfitujące w jagody, jeżyny i grzyby oraz rzeka Barycz w której żyje wiele gatunków ryb. Organizowane są tutaj również spływy kajakowe. We wsi zobaczymy zabudowania folwarczne z XIX w., oraz miejsce dawnego grodu znajdujące się za mostem na rzece Barycz, po prawej stronie wśród drzew na lekko wzniesionym terenie . Nad Baryczą znajduje się ośrodek wypoczynkowy z prywatnymi domkami letniskowymi.

Osetno – wieś usytuowana nad rzeką Barycz oferuje wędkarzom miejsce do udanych połowów, a rodzinom do relaksu nad wodą. We wsi znajduje się pałac z XVI w wraz zabudowaniami folwarcznymi oraz kościół p.w. św. Michała Archanioła z XIII- wiecznym rodowodem. Na zewnętrznej elewacji oraz na ścianach w środku kościoła znajduje się wiele protestanckich tablic epitafijnych godnych obejrzenia oraz piękne płyty nagrobkowe rodziny Tschammerów. Kościół w Osetnie należy do najstarszych obiektów sakralnych w gminie Góra. Jest tu także obelisk wystawiony w podziękowaniu Armii Czerwonej za wyzwolenie Osetna.

Stara Góra - wioska położona w sąsiedztwie miasta Góra. Stara Góra do roku 1945 należała do państwa Niemieckiego. Jej nazwa brzmiała wtedy Alt Guhrau co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Stara Góra. Pierwsza wzmianka źródłowa o Starej Górze pojawiła się w 1155 roku w buli papieża Hadriana IV. Dziś w Starej Górze funkcjonuje przedszkole, Ochotnicza Straż Pożarna i kopalnia gazu ziemnego. Warto również zobaczyć zabytkowy kościół św. Jakuba Apostoła, który został wzniesiony w XV w. oraz wiele domów mieszkalnych z przełomu XIX i XX w. Jest tu także pomnik odsłonięty w 1996r. w hołdzie tym którzy walczyli o niepodległość kraju. Blisko jest las, w którym można podziwiać różnego rodzaju porosty, mchy, ciekawe okazy drzew i krzewów, można także zbierać grzyby.

Góra – Miasto powiatowe, które powstało w 1288/1289r. z inicjatywy ks. Henryka III głogowskiego, bogate w zabytki. Na uwagę zasługuje cmentarz parafialny z późnogotyckim kościołem p.w. Bożego Ciała, kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XV/XVI w. z barokowym wnętrzem, wieża Bramy Głogowskiej, wieża ciśnień oraz Pomnik Wolności na placu Bolesława Chrobrego. Okolica Góry sprzyja wielbicielom leśnych wycieczek. Można spotkać tu także ciekawe okazy drzew i krzewów. W górowskim lesie występuje wiele gatunków zwierząt np. lisy, sarny, dziki itp. W wolnym czasie można korzystać z dwóch hal sportowych a latem również z basenu.


Plik do pobrania: szlak_borowik_-_mapka.pdf

Przepiękny szlak turystyczny liczący około 48 km prowadzący przez Ryczeń, Lubów, Majówkę, Bieliszów, Jemielno, Śleszów, Ryczeń i Starą Górę.

Naszą wyprawę rozpoczynamy w Górze, a następnie podróżujemy przez: Ryczeń, Lubów, Majówkę, Bieliszów, Jemielno, Śleszów, Ryczeń i Starą Górę.
Na pięknej trasie „Bóbr" możemy spotkać zwierzęta oraz wiele gatunków roślin i drzew. Wspaniałe widoki sprawią, że spacer na świeżym powietrzu będzie przyjemniejszy.
Oprócz bobra spotykamy także: kuny leśne, wiewiórki, dziki, dzięcioły, lisy, sarny, sowy, zające, jeże oraz wiele innych gatunków. Jest to równie piękna trasa, wiodąca na grzybobranie. Najczęściej zbieranymi grzybami są „czarnołepki", prawdziwki, kozaki, maślaki oraz kurki. Flora bogata jest w wiele gatunków drzew: sosny, świerki, dęby, brzozy i klony.

Ryczeń- wieś w gminie Góra, położona nad rzeką Barycz. Atrakcją tej miejscowości jest zbiornik retencyjny „Ryczeń”, pobliskie lasy obfitujące w jagody, jeżyny i grzyby oraz rzeka Barycz w której żyje wiele gatunków ryb. Organizowane są tutaj również spływy kajakowe. We wsi zobaczymy zabudowania folwarczne z XIX w., oraz miejsce dawnego grodu znajdujące się za mostem na rzece Barycz, po prawej stronie wśród drzew na lekko wzniesionym terenie . Nad Baryczą znajduje się ośrodek wypoczynkowy z prywatnymi domkami letniskowymi.

Lubów- wieś znajdująca się w obrębie gminy Jemielno, usytuowana na prawym brzegu Odry. Malownicza, cicha miejscowość zaprasza zapalonych wędkarzy rzeką obfitą w różnego rodzaju gatunki ryb, a dla osób ceniących sobie spokój na łonie natury przepięknymi lasami.

Majówka- mała wioska położona w powiecie górowskim. Spokojna miejscowość kusi przepięknymi lasami.

Bieliszów - miejscowość w gminie Jemielno. Wieś ostatnio dość znana z racji znajdującego się tutaj domu myśliwskiego KŁ. „Drop” z Wrocławia i „ochronki” dla dzików. Prywatny właściciel hoduje także w tej wsi strusie. Znajdujące się w pobliżu lasy obfitują w dary natury jak i również w zwierzynę leśną. Zobaczymy tu również odrestaurowany budynek dawnego folwarku.

Jemielno
- wieś gminna w powiecie górowskim. W miejscowości znajduje się amfiteatr oraz przepiękny ogród w pobliżu szkoły. Warto również zobaczyć Kościół p.w. Chrystusa Króla oraz budynek byłego dworca kolejowego. Gmina zaprasza turystów przepięknymi lasami.

Śleszów- malownicza wioska w gminie Jemielno. Piękna okolica i lasy zapraszają do spacerów po owej okolicy. Zobaczymy tu również przydrożne kapliczki oraz budynek dawnej szkoły.

Stara Góra-Stara Góra do roku 1945 należała do państwa Niemieckiego. Jej nazwa brzmiała wtedy Alt Guhrau co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Stara Góra. Pierwsza wzmianka źródłowa o Starej Górze pojawiła się w 1155 roku w buli papieża Hadriana IV. Dziś w Starej Górze funkcjonuje przedszkole, Ochotnicza Straż Pożarna i kopalnia gazu ziemnego. Warto również zobaczyć zabytkowy kościół św. Jakuba Apostoła, który został wzniesiony w XV w. oraz wiele domów mieszkalnych z przełomu XIX i XX w. Jest tu także pomnik odsłonięty w 1996r. w hołdzie tym którzy walczyli o niepodległość kraju. Blisko jest las, w którym można podziwiać różnego rodzaju porosty, mchy, ciekawe okazy drzew i krzewów, można także zbierać grzyby.


Plik do pobrania: szlak_bobr_-_mapka.pdf

Szlak turystyczny liczący 15 km prowadzący przez Starą Górę, Rogów Górowski, Osetno, Golę Górowską, Jastrzębie.

Malowniczy szlak rowerowo-pieszy rozpoczyna się w Górze i prowadzi nas przez Starą Górę, Rogów Górowski, Osetno, Golę Górowską, Jastrzębie.

Góra – Miasto powiatowe, które powstało w 1288/1289r. z inicjatywy ks. Henryka III głogowskiego, bogate w zabytki. Na uwagę zasługuje cmentarz parafialny z późnogotyckim kościołem p.w. Bożego Ciała, kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XV/XVI w. z barokowym wnętrzem, wieża Bramy Głogowskiej, wieża ciśnień oraz Pomnik Wolności na placu Bolesława Chrobrego. Okolica Góry sprzyja wielbicielom leśnych wycieczek. Można spotkać tu także ciekawe okazy drzew i krzewów. W górowskim lesie występuje wiele gatunków zwierząt np. lisy, sarny, dziki itp. W wolnym czasie można korzystać z dwóch hal sportowych a latem również z basenu.

Stara Góra – Stara Góra do roku 1945 należała do państwa Niemieckiego. Jej nazwa brzmiała wtedy Alt Guhrau co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Stara Góra. Pierwsza wzmianka źródłowa o Starej Górze pojawiła się w 1155 roku w buli papieża Hadriana IV. Dziś w Starej Górze funkcjonuje przedszkole, Ochotnicza Straż Pożarna i kopalnia gazu ziemnego. Warto również zobaczyć zabytkowy kościół św. Jakuba Apostoła, który został wzniesiony w XV w. oraz wiele domów mieszkalnych z przełomu XIX i XX w. Jest tu także pomnik odsłonięty w 1996r. w hołdzie tym, którzy walczyli o niepodległość kraju. Blisko jest las, w którym można podziwiać różnego rodzaju porosty, mchy, ciekawe okazy drzew i krzewów, można także zbierać grzyby.

Rogów Górowski – miejscowość ta istniała już w XIV w. Jest tutaj wiele kapliczek i krzyży przydrożnych. Można zobaczyć też pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej żołnierzy.

Osetno – wieś usytuowana nad rzeką Barycz oferuje wędkarzom miejsce do udanych połowów, a rodzinom do relaksu nad wodą. We wsi znajduje się pałac z XVI w wraz zabudowaniami folwarcznymi oraz kościół p.w. św. Michała Archanioła z XIII- wiecznym rodowodem. Na zewnętrznej elewacji oraz na ścianach w środku kościoła znajduje się wiele protestanckich tablic epitafijnych godnych obejrzenia oraz piękne płyty nagrobkowe rodziny Tschammerów. Kościół w Osetnie należy do najstarszych obiektów sakralnych w gminie Góra. Jest tu także obelisk wystawiony w podziękowaniu Armii Czerwonej za wyzwolenie Osetna.

Gola Górowska – miejscowość położona 8 km od miasta Góra. Znajdują się w niej ruiny cmentarza ewangelickiego.

Jastrzębie – w miejscowości położonej w sąsiedztwie miasta Góra można zobaczyć barokowy dwór wzniesiony w XVIII w. oraz pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej żołnierzy.



Plik do pobrania: szlak_jastrzab_-_mapka.pdf

Zachęcamy do zakupu przewodnika rowerowego po Wzgórzach Trzebnickich i Dolinie Baryczy, wydanego w maju 2017 przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy, którego Powiat Górowski jest członkiem.

Z przewodnikiem można zaplanować atrakcyjny krótki lub dłuższy pobyt rowerowy na terenie Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy - w opisach najciekawszych tras zawarte zostały również informacje o zabytkach, atrakcjach turystycznych dla dużych i małych, lokalnych ciekawostkach, polecanych miejscach noclegowych, restauracjach, lokalnie wytwarzanych produktach.

Przewodnik można zakupić w następujących punktach:

1) Baszta w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie (parter – Informacja Turystyczna i III piętro – Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy)
2) Kasa biletowa i Kiosk na dworcu PKP w Żmigrodzie
3) Karczma Rybna w Rudzie Żmigrodzkiej
4) Punkt sprzedaży warzyw Ogrodnictwo Skowroński w Sułowie (ul. Parkowa 4)
5) Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu (Dąbrowskiego 4)
6) Kompleksowe Usługi Turystyczne w Dolinie Baryczy Maciej Kowalski
7) Księgarnia na rynku w Miliczu
8) Zagroda Grabownica w Grabownicy Krośnickiej
9) Pensjonat i Restauracja "Hubertówka" w Zamku Myśliwskim pod Gądkowicami
10) Krośnicka Kolej Wąskotorowa w Krośnicach.

Przewodnik można również zamówić w Stowarzyszeniu Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy, pisząc maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ceny brutto, w jakich sprzedawany jest przewodnik przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy:

15 zł - sprzedaż bezpośrednia (u nas w biurze, na imprezach itp.)
20 zł - sprzedaż wysyłkowa (14 zł przewodnik + 6 zł wysyłka w kopercie bąbelkowej listem poleconym)

Zespół Pałacowo - Parkowy w Żmigrodzie (Baszta, III p.)
siedziba: Wrocławska 12, 55-140 Żmigród

Więcej na temat przewodnika na stronie

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz